Новини

Створено: Субота, 16 вересня 2017, 11:58

У липні 2017 року в місті Рівне відбулася знакова подія: Рівненський зоопарк святкував 35 років від дня свого заснування. З цієї нагоди відбувся Всеукраїнський семінар на тему «Вигодовування молодняка диких та домашніх тварин в умовах неволі» для спеціалістів у сфері зоопаркової справи з усієї України, спеціальними гостями якого стали також провідні експерти з Чехії та Польщі.

Слухання доповідей семінару розпочалося 3 липня на базі готельного комплексу «Айвенго» з доповіді провідного біолога методиста Київського зоологічного парку Качан Тетяни Герасимівна про розведення, постнатальний розвиток і штучне вигодовування тянь-шанських ведмедів у Київському зоопарку. Під час презентації Тетяною Герасимівною було надзвичайно докладно і з частинкою гумору представлено схему вигодовування вищезгаданих ссавців в умовах неволі, зокрема надано рекомендації по компонентному складу суміші для вигодовування і навіть розписано розклад зміни частоти годування по мірі росту дитинчат ведмедів. Спеціаліст також наголосила, що, хоча такі заходи і є крайньою мірою, адже тянь-шанські ведмеді можуть добре розмножуватися в неволі, проте є важливими для збереження та відтворення рідкісних видів. На сьогоднішній час основним завданням є розробка методів управління популяцією тянь-шанського бурого ведмедя в неволі на основі ретельного аналізу та оцінки генетичного та демографічного стану засновників – заявила Тетяна Герасимівна.

До уваги слухачів наступною була представлена оригінальна відео-доповідь також співробітника Київського зоопарку Панчука Олександра Сергійовича на тему «Вигодовування пташенят лелеки чорного в  Київському зоопарку». На сьогодні Чорний лелека являється рідкісним видом, занесеним до Червоної книги України а також охоронних списків Бернської конвенції. З доповіді, що супроводжувалася вражаючими відеоматеріалами стали відомі цікаві факти з біології цих птахів, а саме той факт, що пташенята виходять з яєць з інтервалом в кілька днів. Наприкінці, залишається останнє пташеня, яке є наймолодшим і відтак отримує менше їжі і явно програє свою першу в житті битву за увагу батьків. Такі пташенята зазвичай не доживають до дорослого віку і гинуть. Оскільки з кожним роком чисельність даного виду зменшується, а сам він потребує охорони, саме вигодовування в штучних умовах таких «молодших синів» може стати дієвим кроком на шляху до збільшення популяції. Лелека чорний доволі важко утримується в неволі, але співробітники Київського зоопарку вже досягли у цьому неабияких успіхів, адже кілька птахів  таки вдалося врятувати завдяки штучному вигодовуванню. Олександр Сергійович зазначив, що наразі ці птахи живуть в зоопарку і в майбутньому можна буде побачити, чи будуть штучно вигодувані птахи розмножуватися.

Після невеликої перерви на каву, коли всі учасники семінару мали змогу подискутувати на заслухані теми в кулуарах, семінар продовжила Полянська Анна Юрієвна, заступник навчального відділу ветеринарної медицини з Миколаївського зоопарку з презентацією тема якої торкнулася значно більш екзотичних істот і звучала як «Досвід вигодовування новонародженого ягуара в Миколаївському зоопарку». Ці граційні і небезпечні на волі тварини завжди приковують до себе погляди тисяч відвідувачів зоопарку, тому народження маленького ягуара стало справжнім подарунком для всього персоналу зоопарку. Проте, матір відмовилася від дитинчати і перед співробітниками зоопарку постало завдання пошуку рішення проблеми, як саме вигодувати штучно новонародженого хижака. Іноді найпростіші рішення є найдієвішими, і всі учасники семінару були здивовані, коли малого, виявляється, успішно вигодували звичайною сумішшю для котенят «Royal Canin: Baby Cat». Як кажуть, кішка, вона і в Африці – кішка, тому суміш, а саме її гарна засвоюваність, відсутність супутніх проблем з травленням та сприяння інтенсивному росту та розвитку стали запорукою успіху в цій справі.

Завершував перший день семінару гість з Чехії – Збинек Лаубе з чудовою інформативною доповіддю на тему «Розведення тинаму в умовах зоопарка». На презентації було представлено практичну інформацію по розведенню кількох видів цих птахів, серед яких тинаму аргентинський, тинаму чилійський та тинаму татаупа. На фермі Aves, результати багаторічної роботи якої представляв пан Лаубе, цих птахів вигодовують сумішшю невеликого насіння з додаванням дрібного грануляту для бажантів. Для дорослих прикорм у вигляді комах необов`язковий, а ці птахи надзвичайно люблять м`які зелені частини рослин, хоча, як зазначає пан Лаубе, рослинам, висаджених у вольєрі, птахи не шкодять. На останок наш чеський гість порадував усіх присутніх копіями справжніх яєць тинаму, які мають лакований блиск та варіюють у кольорі від коричнево-шоколадного і смарагдово-зеленого до бірюзово-блакитного в залежності від виду. Думаю, кожному було цікаво побачити і потримати в руках ці неперевершені репліки.

Після пізнавального семінару усі гості були запрошенні безпосередньо на урочисте святкування Дня народження Рівненського зоопарку. Свято було організовано на вищому рівні: починаючи від смачної, вишуканої їжі і розважальної програми і закінчуючи загальною дружньою атмосферою, що дозволяла побачитися старим знайомим, колегам і друзям, а новим людям на кшталт мене познайомитися зі спеціалістами в сфері зоопаркової справи в більш неформальній обстановці. Організатори вразили відвідувачів цілою концертною програмою, в яку входили жива музика, бальні танці та навіть співак-учасник Всеукраїнського пісенного конкурсу «Голос країни».

У перервах між захоплюючими номерами усі гості мали можливість особисто привітати директора і колектив зоопарку зі святом і вручити подарунки. Думаю кожен отримав масу задоволення і приємних емоцій від свята. Святкова вечеря тривала аж до пізнього вечора, дозволивши кожному учаснику розслабитися, поділитися з колегами останніми розробками та новинами у своїй сфері, згадати минулі роки та поміркувати над майбутніми планами та перспективами.

На наступний день семінар продовжився, а розпочав засідання виконавчий директор UAZA Ткачов Дмитро Олександрович зі своєю доповіддю про саму асоціацію, поточну ситуацію та останні досягнення в роботі Української асоціації зоопарків і акваріумів. Після короткого екскурсу в історію створення та розвитку асоціації та представлення всіх її членів, прозвучали і підсумки останніх та анонси прийдешніх подій. Серед них будівництво інформаційно-методичного центру UAZA за підтримки BION & EKZO Group – 2017, офіційне відкриття якого планується в 2018 році; спільна подорож представників чотирьох зоопарків-членів (Рівне, Миколаїв, Луцьк, БІОН) UAZA на міжнародну конференцію по дизайну та архітектурі зоопарків в місті Вроцлав, Польща. Також було озвучено плани на найближче майбутнє, а саме, проведення щорічної конференції UAZA, створення школи зоокіперів, створення загальноукраїнського путівника по зоопаркам та багато інших не менш амбітних та революційних задумів. На останок, Дмитро Олександрович зазначив, що тільки спільними зусиллями усіх зоопарків - ми зможемо досягти процвітання кожного!

Ноту виступу підхопив експерт з розведення та утримання в неволі рептилій Неіжко Іван Павлович з БІОН Терраріум Центру, який розповів про вражаючу унікальну колекцію екзотичних рептилій центру. Захопленим поглядам слухачів були представлені листохвості гекони з Мадагаскару, хамелеони Парсонса, філіппінські водяні варани, блакитні скельні ігуани, іранські еублефари та багато інших. Список усіх видів та морф можна продовжувати дуже довго, а наявність такого центру на території України показує високу кваліфікацію наших експертів та дає можливість кожному зоопарку при необхідності поповнити свої колекції та безкінечно дивувати своїх щоденних відвідувачів.

Наступним виступив Мезінов Олександр Сергійович, завідувач лабораторії збереження різноманіття диких тварин біосферного заповідника Асканія-Нова з презентацією «Перспективи роботи з птахами у Асканії-Нова». Асканія-Нова є одним з 5 біосферних заповідників на території України і водночас займає особливе місце серед зоопарків, адже саме тут для тварин створені умови максимально наближені до природних, що дозволяє утримувати не тільки окремих особин, а цілі групи тварин зі збереженням популяційних особливостей на великих територіях. Розведення окремих видів тварин, за словами Олександра Сергійовича, наближається до показників спеціалізованих закордонних зоорозплідників. Сучасна колекція птахів зоопарку вражає і представлена більше ніж 2,5 тисячами особин, з яких багато знаходяться у Червоні книзі України, списках Бернської конвенції та інших охоронних списках. Щорічно у зоопарку вирощують вражаючу кількість молодняка птахів – більше 1700 особин, що дає змогу проводити наукові дослідження та поповнювати колекцію новими перспективними видами. Олександр Сергійович порадив відвідати Асканію-Нову, і особисто я точно прийму його запрошення і обов`язково відвідаю найближчим часом цей оазис посеред Херсонщини.

Після підведення підсумків, усіх учасників було запрошено на екскурсію зоопарком. Гостей познайомили з кожним відділом, представили велику колекцію тварин та нові її вражаючі екземпляри.

А 6 серпня всіх рівнян та гостей міста Рівненський зоопарк запросив на святкування Дня народження. Крім того, щасливі власники «звіриного» прізвища  мали унікальну можливість отримати знижку 50% на вхід на територію зоопарку, а хто прийшов на святкування в костюмі тварини отримав безкоштовний вхід.

При вході біля каси на воротах красувалася надута з кульок цифра 35. Поблизу бродив клоун та чарівні пані на ходулях, які веселили дітвору, пропонували  безкоштовно сфотографуватися. Зоопарк перетворився в Діснейленд,  де збувалися дитячі мрії. Особливо мрії тих, хто не має села і наживо може побачити навіть свійських тварин тільки тут. Та не тільки побачити, їх ще й можна годувати та гладити. І не тільки кіз та баранчиків, а навіть зебру. Зоопарк приготував чимало нового для рівнян до свого ювілею. Приємно було бачити, що тваринним світом цікавляться як дорослі, так і найменшенькі.

Нажаль, день народження буває лише раз на рік, але ці іменини пройшли надзвичайно пишно і радісно, показуючи прогрес та величезний об`єм роботи, який щорічно виконується експертами в різних зоопарках нашої країни. Вони не стоять на місці, колекції постійно поповнюються, майже щодня трапляється якась подія, яка призводить до нових відкриттів, будь то годування ягуара котячою сумішшю чи піклування про дитинчат лелеки. Зоопарки України – це цілий світ, який радо приймає відвідувачів, об`єднує експертів і любителів, працює над збереженням фауни нашої планети як в головах звичайних громадян, так і напряму зберігаючи та розмножуючи рідкісні види.  Такі заходи є надзвичайно важливими та наочно ілюструють розвиток нашої країни, взаємодію, а у вигляді таких семінарів і дружню атмосферу взаємодопомоги та невгасаючого ентузіазму любителів дикої природи, який працює як на забезпечення цікавого дозвілля звичайним людям, так і на збереження біорізноманіття нашої планети.