Новини

Створено: Середа, 22 листопада 2017, 16:04

Проведення щорічної конференції Української Асоціації зоопарків і акваріумів (UAZA)

16 листопада на базі Миколаївського зоопарку було проведено щорічну конференцію Української Асоціації зоопарків і акваріумів (UAZA) на тему «Удосконалення умов утримання тварин та створення нових сучасних експозицій зоопарку». На конференцію були запрошені представники різних зоопарків України.

16 листопада на базі Миколаївського зоопарку було проведено щорічну конференцію Української Асоціації зоопарків і акваріумів (UAZA) на тему «Удосконалення умов утримання тварин та створення нових сучасних експозицій зоопарку». На конференцію були запрошені представники різних зоопарків України.

Конференцію розпочав директор Черкаського зоопарку Ван Євгеній Леонідович з презентацією про відкриття нових експозицій в їхньому зоопарку. Зовсім недавно там відкрилася нова експозиція «Земля ведмедів і вовків». Загальний кошторис нового будівництва склав 20,5 млн. гривень. Завдячуючи спонсорській допомозі корпорації «Roshen», стало можливим провести демонтаж старих, збудованих ще за радянських часів вольєрів і створити сучасний комплекс для утримання і експонування вовків, ведмедів та видр. Експозиції останніх оформлені таким чином, що в їхніх вольєрах розташовані просторі та глибокі басейни. Завдяки їх оригінальним конструкціям, за тваринами можна спостерігати не тільки зверху чи з горизонтального рівня, але і в товщі води. Наразі, це найкращий експозиційний комплекс для хижих тварин серед зоопарків України. Також  в зоопарку створено великий об'єкт під назвою «Мадагаскар». Цей павільйон створений для того, щоб ознайомити відвідувачів з самобутньою фауною найвідомішого у світі острова. Тут ви матимете змогу поспостерігати за лемурами ката, променистими черепахами, пантеровими хамелеонами, денними геконами, мадагаскарськими тарганами і рідкісною свиноносою мадагаскарською змією. Експозиція «Мадагаскар» створенна, в першу чергу, для комфортного співіснування видів, тому зоопарк максимально врахував усі умови утримання тварин.

До уваги слухачів наступною була представлена презентація директора Київського зоопарку Трантіна Кирила Віталійовича про глобальну реконструкцію, яка розпочалася в зоопарку. Загальна сума реконструкції, яку Київський зоопарк повинен провести за 7 років, складає 1,7 млрд. грн., що має допомогти Київському зоопарку перетворитися в яскравий європейський об'єкт. В першу чергу, це буде реконструкція вхідної групи, вольєру для мавп та двох озер. Вже в наступному році кияни зможуть побачити результат. На оновленій території не буде галасливих атракціонів і решіток для тварин. У зоопарку повинні з'явитися оглядові майданчики, місця з єдиним простором для тварин і людей, а також довгий і цікавий екскурсійний маршрут.

Також після представлених презентацій освітньо-методичний центр УАЗА продемонстрував фільм про 4 зоопарки Франції, з унікальними сучасними вольєрами, які максимально наближені до природних умов існування тварин, найрізноманітнішими експозиціями і незвичайними природніми рельєфами. Усі зоопарки входять до Французької Асоціації зоопарків та акваріумів і активно беруть участь в природоохоронних проектах і грантах.

Після невеликої перерви на каву, семінар продовжив директор Миколаївського зоопарку Топчій Володимир Миколайович з презентацією про  важливі модернізаційні проекти зоопарку, які або вже завершені, або будуть реалізовані в 2018-2019 рр. По-перше, в зоопарку скінчився капітальний ремонт вольєрів для слона і бегемотів. Вартість реконструкції склала 4,5 млн. грн. Територію літнього вольєру слона збільшили, а в зимовому облаштували теплу підлогу. По-друге, завершився проект модернізації вольєру для жирафів, вартість якого становить 7,22 млн. грн. Тепер це два літніх вольєра, зимове приміщення (дворівневе, з електронною системою опалення, зручною системою годівниць) і карантинний вольєр. Також важливим, вже реалізованим проектом, є облаштування пандусів для людей з обмеженими можливостями, на ряду з яким заплановано проект будівництва туалетів, якими зможуть скористатися і люди з особливими потребами.

Після презентації усіх гостей було запрошено на невелику екскурсію по новим об’єктам зоопарку, таких як жирафник, слоновник, кормоцех, склад, вольєри для ведмедів, гієн, оглядовий орнітологічний зал та вольєри для тапірів. Миколаївський зоопарк приємно вразив своїми оновленнями усіх учасників конференції.

Після обіду і невеличкого відпочинку учасники продовжили конференцію. Наступним виступив заступник директора Одеського зоопарку по зоологічній частині Александров Борис Петрович, який розповів про реконструкцію вольєру для ведмедів. Старий вольєр був побудований ще в радянські часи і на сьогодні вже не відповідав сучасним європейським стандартам. Тому Одеський зоопарк вирішив власним коштом створити більш сучасний і комфортний вольєр для ведмедів.

І завершальною презентацією стала доповідь завідувача зоологічною частиною Харківського зоопарку - Грищенка Олега Володимировича про масштабну для Харкова реконструкцію зоопарку. На сьогоднішній день Харківський зоопарк закритий для відвідування. Реконструкція зоопарку передбачає поділ території на умовні зони, де будуть мешкати тварини одного кліматичного поясу. У зоопарку з'являться такі зони, як «Стежка тигра», «Дика Австралія», «Африканська савана», «Амазонський ліс», «Річкові береги», «Долина гепардів», «Планета мавп», «Королівство слонів» та ін. Також передбачено будівництво великого контактного зоопарку площею 5 тис. м2. Передбачається, що між відвідувачами і вихованцями зоопарку будуть максимально прибрані клітки і бар'єри, де це можливо. Саме такий підхід використовується у більшості зоопарків Європи на сьогодні.

Після усіх презентацій виконавчий директор УАЗА Ткачов Дмитрій Олександрович зробив звіт про роботу УАЗА за 2017 рік, а також представив усім присутнім фінансовий звіт.

В підсумках конференції виступив гість конференції, експерт з природоохоронної діяльності Томахін Михайло Лоранович, який ознайомив усіх присутніх із запланованими законопроектами, які стосуються зоопарків і утримання тварин. Тому на конференції обговорювалися законодавчі ініціативи і пропозиції, було прийнято рішення слідкувати і вивчати дану проблему. В результаті цього колишній науковий секретар Ван Євгеній Леонідович самостійно склав свої повноваження і було обрано нового наукового секретаря УАЗА - Харкова  Сергія Володимировича, який зосередиться на роботі з законопроектами важливих для зоопарків та відстоювати інтереси усіх зоопарків України.

«Лише спільними зусиллями ми зробимо наші зоопарки кращими!» - саме ця фраза є девізом Української Асоціації зоопарків і акваріумів. У всіх зоопарках постійно виникають різні труднощі та постають нові питання, що вимагають згуртованої дії та виважених рішень, починаючи від реконструкції і закінчуючи змінами законодавчої складової діяльності зоопарків. Але саме на подібних конференціях, семінарах чи зібраннях можна спільними зусиллями виробити стратегії та підходи до вирішення таких проблем і задач, вислухати різні поради і погляди, врешті решт поділитися своїм власним досвідом з колегами. Таким чином саме атмосфера об`єднання, спільних поглядів на зоопаркові справу і взаємодопомоги є невід`ємною складовою проведення подібних конференцій, щоразу підтверджуючи їх необхідність та ефективність.